“Cóż to? Szczur? Bij, zabij szczura! Ten sztych dukata wart.”

W dzisiejszym wpisie poświęconym Age of Sigmar w odpowiedzi na prośbę jednego z naszych czytelników przyjrzymy się historii Skavenów . Z racji tego, że główną frakcją szczurków w AoSie jest klan Pestilens, to o nich mamy najwięcej informacji, dlatego też skupimy się głównie na nich.

Każdy Skaven wierzy, że jest geniuszem, urodzonym by władać i rozkazywać wszystkim innym, prowadząc swoje szczurze legiony na podbój Mortal Realms – z zaszczytnej pozycji na tyłach armii oczywiście. Obsesja na punkcie władzy pochodzi od Skaveńskiego bóstwa – Great Horned Rata. Legendy mówią, że w ostatnich dniach istnienia świata-który-był-za-drogi-żeby-zacząć-grać-w-grę-z-plastikowymi-żołnierzykami Wielki Rogaty stał się tak potężny (a może po prostu wszyscy bali się, że Skaveni wysadzą ich w powietrze tak jak to zrobili z księżycem), że sami Bogowie Chaosu uznali, że należy mu się miejsce pomiędzy nimi. W ten właśnie sposób szczurzy bóg zyskał na własność działkę w prestiżowej lokalizacji w krainie Chaosu, a dzięki temu potencjalny dostęp do wszystkich Mortal Realms dzięki tunelom zakrzywiającym czasoprzestrzeń. Poki co przez pozostałych Bogów Chaosu traktowany jest raczej jako zabawna maskotka, niż jako równa im istota, ale Great Horned Rat ma już plany jak zmienić swoją pozycję w Radzie Nadzorczej Zła.

Wspomniałem o tunelach zakrzywiających czasoprzestrzeń, wypadałoby teraz powiedzieć o nich coś więcej. Obok bardzo licznej armii, to największy as w rękawie Rogatego. Skaveni znaleźli sposób na kopanie podziemnych tuneli, które umożliwiają przemieszczanie się pomiędzy Mortal Realms, dzięki czemu nie muszą polegać na Realmgate’ach, aby się poruszać. Niestety, jak większość szczurzych wynalazków, nie zawsze działają jak powinny i rzadko wychodzą w miejscu, w którym miały wychodzić według założeń, ale mimo wszystko pozwalają na ominięcie linii obronnych i transport hord Plague Monków prosto do serca twierdzy wroga.

Tak wyglądają podróże przez kanały klanu Pestilens

Szczury w Age of Sigmar dzielą się na wiele klanów, z których każdy jest skupiony wokół innego aspektu ich schizofrenicznego bóstwa. Klan Skryre na przykład zrzesza alchemików, czarnoksiężników i inżynierów. Klan Moulder natomiast zajmuje się „hodowaniem” potworności, które potem na czele armii szarżują do boju.

Klan Pestilens natomiast skupia się wokół zarazy i rozkładu. Klan Pestilens stanowi większość członków Churches of Contagion (kościołów zarazy), którzy czczą aspekt Great Horned Rata poświęcony zarazom – Great Corruptora. Członkowie tego klanu są największymi fanatykami pośród wszystkich wierzących w Rogatego Szczura, są tak bardzo oddani swojej religii, że większość z nich dobrowolnie zostaje nosicielami wielu chorób i pasożytów dla swojego boga.

Łatwo wyciągnąć wniosek, że klan Pestilens to czciciele Nurgla, ale to nie do końca tak. Z jednej strony obydwa bóstwa najlepiej czują się na oddziale objętym kwarantanną w szpitalu zakaźnym, a ich sługi często zawierają sojusze, aby osiągać swoje cele, niemniej jednak między obydwoma bogami zarazy jest kilka fundamentalnych różnic. Nurgle to wesoły ogrodnik zafascynowany cyklem życia i śmierci, lubujący się w zgniliźnie i obrzydliwości, który kocha życie w każdej formie, szczególnie tej która powstaje na gnijącym truchle poprzedniej formy, podczas gdy Great Horned Rat widzi choroby i zarazy jako narzędzie do osiągnięcia celu – ostatecznego skażenia wszystkiego, co pozwoli mu zostać wywyższonym jako najpotężniejsze bóstwo ze wszystkich.

Wielkie plagi wymagają rzadkich składników, jak na przykład IDEALNIE PROSTA MARCHEW

Klan Pestilens wierzy, że Skaveni osiągną dominację nad innymi rasami tylko gdy Great Horned Rat będzie skupiony w jednym aspekcie – Great Corruptorze. Kościoły Zarazy wierzą, że aby pokonać nie tylko inne rasy, ale też inne klany skaveńskie, potrzebne jest Trzynaście Wielkich Plag. Plagi są metafizycznymi abominacjami, które atakują nie tylko ciało a także umysł, a w niektórych przypadkach również rzeczywistość. Każda jest zapisana w jednym z trzynastu Libers Pestilent. Każda Wielka Plaga wymaga dziwacznych i bardzo rzadkich składników, a uwarzona może być w ściśle określonych warunkach. Gdyby udało się zgromadzić wszystkie Trzynaście Plag i połączyć w jednym naczyniu,  kapłan odpowiedzialny za to osiągnięcie zostanie zwiastunem Ery Wielkiego Plugawiciela i wywyższenia klanu Pestilens. Na ten moment klan odnalazł tylko siedem plag, których użyto do tej pory tylko kilka razy.

Wiem, że się powtarzam, ale to kolejna fascynująca (moim zdaniem) frakcja. Mimo młodego wieku fluff Age of Sigmar pełen jest zróżnicowanych i barwnych opowieści. Ciekaw jestem czy w przyszłości będziemy świadkami “uruchomienia” kolejnej zarazy, albo odnalezienia nowej. A Wy czego się spodziewacie? Może 2019 będzie “rokiem szczura” w Age of Sigmar?

To by było na tyle, jeżeli chodzi o Skavenów w Age of Sigmar. Dajcie nam koniecznie znać, o czym chcielibyście poczytać w kolejnych wpisach. Pamiętajcie, żeby śledzić nas na portalach społecznościowych, linki znajdziecie na samym dole strony, a tymczasem – do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *